Shard Fatigue Nedir?

Shard fatigue yani şarj sistemi JC Planet sunucularında olan karakterlerin 5 saatte bir oyundan çıkıp tekrar girmelerini gerektiren bir sistemidir. Eski sunucularda oyuncular karakterlerini saatlerce hatta günlerce oyunda tutarlar, buda sunucularda aşırı yoğunluğa sebep olur ve diğer oyunculara zorluk çıkartabilir. Bundan dolayı JC Planet yeni açtığı sunuculara böyle bir sistem uygulamıştır. Peki bu sistem nasıl çalışır?

Mavi Bar

5 saat boyunca %100 deneyim ve görev puanları elde edersiniz. 5 saat sonunda tekrar dolması için ışınlanmanız yada return scroll kullanıp oyunu yeniden başlatmanız gerekir. Işınlanmadan oyundan çıkarsanız shard fatigue süreniz yenilenmez ve pembe olur.

Pembe Bar

Pembe bar 3 saat sürer ve oyunun imkanlarından %50 daha az yararlanırsınız. Deneyim ve görev kazançları %50 düşer. Eğer ışınlanmadan oyundan çıkarsanız pembe bar süresi bittiğinde shard fatigue tamamen boşalır.

Boş Bar

Shard fatigue tamamen bittiğinde oyunda durmanızın bir anlamı yoktur. Deneyim ve görevlerden hiçbir kazanç sağlayamazsınız. Hatta npc'lerden hiç birşey alamazsınız. Eğer karakteriniz VIP değilse 10 dakika sonra bağlantınız kesilir.

 

Peki shard fatigue pembe olduğunda yada tamamen boşaldığında nasıl düzelir?

Shard fatigue her gün yenilenir, Silkroad saatiyle 00:00'da (GMT+9) shard fatigue tekrar mavi olur ve baştan başlar.

Eğer Premium Plus kullanıyorsanız, gold time zamanında shard fatigue pembe olmuşsa maviye döner ve gold time bitene kadar 3 saatlik pembe barı mavi olarak kullanırsınız. Bu durum exp booster kullanırken de  geçerlidir. Shard fatigue pembe olmadan önce en az 3 saatlik exp booster kullanırsanız pembe bar mavi olur.